ДВОБІЙ ПАМ’ЯТІ З ІНВЕСТИЦІЯМИ – чи вціліє у ньому кінотеатр імені Шевченка?

Депутатів Хмельницької міськради знов повернули до палких суперечок навколо пропозиції здійснити реконструкцію кінотеатру ім.Шевченка, що знаходиться на вулиці Проскурівській. Реконструкція передбачає майже повне його знесення і будівництво на місці, яке є заповідною територією, культурно-розважально-торгівельного комплексу. Між бажаючими отримати інвестиції та прихильниками збереження міської пам’ятки компромісу немає.

Великий кінотеатр, який спочатку було охрещено іменем Чкалова, у Проскурові відкрили у 1938 році. Колись він вважався одним із кращих кінозакладів України, і досі є одним із символів міста. Полюбляють хмельничани й великий прилеглий сквер, який поки що є не зачепленою будівельним бумом заповідною територією. Оскільки цей “кінопалац” радянських часів нині поступився більш сучасним закладам, міська влада віддала його в оренду приватному підприємству з умовою здійснити ремонт і технічну реконструкцію. Згодом право оренди перекупила київська фінансова група.

Позиція нових власників стала громом з ясного неба: кінотеатр, мовляв, занадто старий - тому, аби реконструкція окупилася, його слід знести, а на цьому місці побудувати надземно-підземний розважально-торгівельний комплекс, проектна площа якого 23 тисячі квадратних метрів. Як часткову поступку прихильникам збереження архітектурного обличчя міста, інвестори запропонували створити дивний гібрид: залишити багатоповерховій скляній будівлі частину старого фасаду з колонадою у стилі 1930-х років. Будувати ж гігантський центр десь інде, подалі від історичного центру міста, вони не збираються. Представник інвесторів Микола Іванченко заявив перед депутатським загалом: “Ми врахували побажання зберегти існуючі фасади – і таким чином зберегти оцю пам’ять. Але для того, щоб зробити цей проект комерційним, фундаменти і перекриття там в аварійному стані. Якщо ви знайдете інвесторів – будь ласка. Ми на це не підемо”.
 
Тетяна, вчителька, клас якої щойно відвідав сеанс, вважає: “Кінотеатр цілком пристойний. Діти йдуть сюди з більшим задоволенням, аніж, скажімо, у “Планету”. Хіба що більш сучасну апаратуру поставити...”

Думки депутатського корпусу, - зберегти чи знести, - радикально відрізняються. Вадим Ружицький взагалі залишив обговорення пропозиції, яку, на його думку, не підтримує ані більшість його колег, ані громада.

Втім, прихильники тотальної реконструкції серед обранців громади таки є. Наприклад, Валентин Магаляс вважає: “Кругом за інвестиції змагаються, а тут інвестори приходять з пропозиціями до нас самі. А пам’ятник можна зробити з кожної хрущовки: мовляв, її Хрущов будував...”

Вулицями поблизу кінотеатру важко проїхати вже зараз
Вулицями поблизу кінотеатру важко проїхати вже зараз

Володимир Долгов, навпаки, доводить, що ні в якому разі не можна в історичному центрі міста будувати комплекс, площа якого у півтора рази перевищує недавно споруджений у Хмельницькому гіпермаркет будівельних матеріалів. “Щоб розважальний центр виправдав себе, сюди повинні їхати з усієї області. Врахуйте підвезення товарів, вивезення сміття та інше. Проїхати вузькими центральними вулицями важко вже зараз. Ви вкладете сюди 30 мільйонів доларів – на виході отримаєте 100, але місто програє. Ви створите транспортний колапс. Будуйте на інших вулицях, що розвиваються, а Проскурівська – то наш резерв. Кілька мільйонів гривень, щоб відремонтувати кінотеатр, для міста не є проблемою. Як хмельничанин, я прошу не тиснути на нас”.

Це – думки депутатів. А що ж кажуть фахівці? Головний архітектор Володимир Дунаєвський наголосив: “Вулиця Проскурівська та прилеглі квартали є історичним ареалом Хмельницького. Він належить не сучасному поколінню, а майбутньому, і тому до нього бережно ставилися всі влади. Приток інвестицій потрібен, але це не найстрашніший квартал міста, який би потребував інвестиційних проектів. Є інші місця, які потребують тотального зносу. А з реконструкцією кінотеатру, до якого хмельничани звикли, я б не спішив”.

Втім, серед своїх колег головний архітектор опинився у меншості. Архітектурно-містобудівна рада, яку очолює директор департаменту архітектури Володимир Швець, спочатку винесла негативне рішення щодо реконструкції, але раптом змінила думку на абсолютно протилежну. Більше того, дійшла до парадоксальних рекомендацій (правопис збережено): “Враховуючи, що споруда – історична пам’ятка місцевого значення, тому замовнику необхідно прийняти всі міри, щоб відмінити цей статус”.

Отож, протистояння, причиною якого фахівці вважають бажання отримати максимальні прибутки від будівництва у “найцентральнішому центрі”, триває.

Администратор

В цивилизованном городе выделяется определенная старая зона, которая сохраняется - и упаси Бог там что-либо сносить. В Хмельницком такую зону можно выделить очень четко: начинаясь от Старого универмага, она идет вдоль Проскуровской и после Вечного огня сходит на нет. Плюс отдельные объекты за ее пределами, которых, к сожалению, немного. Несколько таких "инвесторы" уже зафигачили за последних несколько лет. На остальных бескрайних просторах можно сносить и строить всё, что угодно: хоть кинотеатр на 20 залов, хоть космодром. Ничего памятного и исторического там никогда не было, потому что город сильно разросся за старые пределы. Ломайте и стройте! Но реальность - в том, что никто этого слушать не хочет. Всем подавай именно центр, любой ценой.

Андрей

Несколько лет назад немецкое общество просило разрешения провести в парке поиск захоронения немецких солдат. В годы войны в кинотеатре был госпиталь, а умерших хоронили недалеко. Искать могилы не разрешили, потому что территория парка заповедная. А строить, выходит, можно.

Администратор

Процитирую несколько мнений, высказанных по этому вопросу на "Одноклассниках".

- Наталья:
Не сносить ни в коем случае. Если его снесут - не будет ни кинотеатра, ни парка. Появится еще один архитектурный монстр вроде нынешней "Плазы", а и внутреннее "наполнение" будет аналогичным. Неужели недостаточно толкучки на Львовском шоссе? И еще вспомнила слова одного великого человека "Кто стреляет из пистолета в прошлое, тот получит пушечный выстрел из будущего".

- Макс:
От прошлого очень сильно пахнет нафталином. Если реконструкция пройдёт успешно, то это только пойдёт на пользу. А вот только как быть с инфраструктурой - подъездами, парковками? Центр и так перенасыщен. Вот еслибы это детище водрузили на углу Свободы-Подольской, со стороны гимназии, да посносили бы поскорее там глиненный хлам и остатки халуп, вот это было бы здорово. На мой взгляд - Чкальник никогда не представлял, не представляет и представлять не будет исторической ценности. Хоть кто нибудь знает того мастера-архитектора, кто его спроэктировал? Кто нибудь о нём слыхал? Что он ещё такого свех архитектурно-ценного и исторически незыблемого воздвиг?.. Если кому-то нравится это протухлое старьё, остаётся только улыбнуться вслед этому человеку.

- Раиса:
Как у нас любят все разрушать!"Мы наш,мы новый..."Весь мир старается сохранить старые постройки,свою индивидуальность,свое лицо,и пусть"Чкальник" не является образцом архитектуры,но это лицо нашего города,а если кому нехватает кинотеатров,так вспомните судьбу "Силистры",много-ли желающих посмотреть кино было?И что случилось с этим современным кинотеатром?Или многих радует это бестолковое нагромождение стекла и бетона под Названием"Плаза"?

- Игорь:
Встречный вопрос к Максу: а Вы сами реально пробовали что-то узнать на эту тему?

- Макс:
И не подумаю, этой ерундой маяться. На здании этом если нет таблички с надписью о том. что этот шедевр архитектурного исскуства воздвиг такойто..., значит ничего путнего он не воздвиг вообще. А вот с Натали согласен - путнего кинотеатра нету... Лучше пусть перестроят, хоть что то новенькое появится в нашей деревушке.

- Вячеслав:
Мне кажется, что надо отреставрировать, а внутри сделать все по последнему слову техники, так как это всё-таки какое-то лицо старого города. И вообще весь старый центр - на бывшей Александровской и пару кварталов в районе площади "бывшей Ленина".

Есть вопросы? Хотите продолжить дискуссию? Пишите:

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    1 (Wednesday, 02 July 2008 09:59)

    Торгових центрів збудували і продовжують будувати вже стільки, що скоро потрібно буде їх здавати бабкам з зернятами та петрушкою, щоб заповнити. Нащо ще один?

  • #2

    Поселенец (Thursday, 26 November 2009 09:46)

    Да,торговых площ для нашего городка вполне предостаточно.Еще даже многое пустует.Я думаю лучше отреставрировать наш кинотеатр снаружи и внутри,и поставить самую современную технику.Тогда и гордится будем.